- Andrej Babiš chce větší kontrolu hospodaření České televize.
- Hnutí ANO tvrdí, že chce „rozkrýt finance“ na Kavčích horách.
- Koaliční partneři s plány ANO na případné snížení koncesionářského poplatku nesouhlasí.
Vládní hnutí ANO Andreje Babiše uvažuje o snížení koncesionářského poplatku pro Českou televizi. Ten dnes činí 135 korun měsíčně. Zároveň plánuje návrat reklamy na kanál ČT1, odkud zmizela v roce 2012.
„Uvažujeme, že by bylo dobré buď poplatek snížit, nebo třeba odpustit lidem s nízkými příjmy. Zákaz reklamy na jedničce nám přijde absurdní, když její program je komerční,“ vysvětluje poslanec ANO Martin Komárek, expert hnutí na média.
O plánech, co s Českou televizí, často debatuje s šéfem hnutí Babišem. ČT v nich nazývají „černou schránkou“, protože do jejího hospodaření není pořádně vidět.
Říkají, že jejich cílem je nejprve finance na Kavčích horách rozkrýt, a tím zjistit, kolik televize skutečně potřebuje peněz. A podle výsledku pak upravit výši poplatku.
„Nejde o nějaký záměr. Jen vyjadřujeme názor, že sedmimiliardový rozpočet je obrovský a hospodaření ČT dnes nemůže de facto nikdo kontrolovat,“ říká Andrej Babiš.
Nápad přichází v době, kdy je veřejnoprávní televize pod tlakem politiků. Právě tento týden si Babišova firma Agrofert oficiálně stěžovala na kritickou reportáž. Ministr financí k tomu dodal, že „snad každý ví, že v ČT jsou někdy manipulované reportáže“.
S kritikou České televize a následnou hrozbou omezit její příjmy navíc krátce před Andrejem Babišem přišel i prezident Miloš Zeman, který by koncesionářské poplatky nejraději zrušil úplně.
„Televize je teď pod obrovským tlakem, většina radních to cítí. Jsme v těžké situaci,“ říká předseda rady ČT Jaroslav Dědič.
Sobotka: Babiš podléhá pokušení
Poplatky dnes tvoří devadesát procent příjmu televize a zajišťují jí komfort nezávislosti – na inzerentech i na státních dotacích.
Šéf hnutí ANO svým angažmá vyvolává otázky, jestli úvahy o omezení finanční autonomie nejsou vlastně zastrašováním či trestem. „Já sám od sebe do veřejnoprávních médií nemluvím. Jen odpovídám na otázky novinářů, kteří se mě na to ptají,“ odpovídá.
Premiéru Bohuslavu Sobotkovi ale vadí, že do veřejnoprávní televize mluví Andrej Babiš coby vlastník významných soukromých médií, jako jsou deníky MF Dnes, Lidové noviny nebo rádio Impuls. Předseda ČSSD říká, že rozhodně nehodlá oslabovat nezávislost veřejnoprávních médií přiškrcením jejich příjmů.
„Sociální demokracie nepodpoří žádné návrhy, které by veřejnoprávní média poškodily a podřídily je komerčnímu či politickému vlivu. ANO má v této věci velký střet zájmů, jeho předseda je významným privátním mediálním hráčem. Andrej Babiš by neměl podlehnout pokušení zneužívat svého vlivu k překreslování mediálního trhu, na němž se pohybují jeho vlastní firmy,“ upozorňuje premiér Sobotka. Také šéf nejmenší vládní strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odmítá snížení poplatků.
Babišovo ANO si uvědomuje, že v tomto volebním období snížení televizních příjmů neprosadí.
Případnou změnu plánuje až po příštích volbách v roce 2017, kdy hnutí může být ve sněmovně silnější než dnes.
Se spacákem na Kavčí hory
Už teď by se ale ANO chtělo pořádně podívat na hospodaření televize. Andrej Babiš plánuje posílit „dohled“ nad jejím vedením. Současná rada má podle něj slabé kompetence. Babišovi se líbí německý model, kde kromě velké rady, která se zabývá obsahem vysílání, existuje ještě správní rada ZDF, jež kontroluje výhradně hospodaření.
„Generální ředitel ČT je v roli jakéhosi župana, kterého radní pomalu musejí prosit, zda by jim laskavě poskytl nějaké informace,“ argumentuje poslanec Martin Komárek. „Bohužel okolo debaty, jak to změnit, je vždy moc hysterie a paranoie. Klíčové je zachovat veřejnoprávní charakter ČT. Rozhodně cílem není žádná privatizace nebo ovládnutí – to vše jsou blbosti. Kdyby něco takového hrozilo, tak Babiš Nebabiš, vzal bych si spacák a vyrazil jako Jan Ruml na Kavčí hory,“ ujišťuje Komárek.
Česká televize volání Babiše po silnější kontrole hospodaření nerozumí. Současný stav považuje za dostatečný.
„Rada České televize schvaluje dlouhodobé plány, návrhy rozpočtu i nakládání s majetkem. Navíc na každém zasedání radní vidí výsledky vyhodnocení hospodaření,“ připomíná mluvčí televize Alžběta Plívová.
Boj o vliv nad Kavčími horami má nyní konkrétní podobu v parlamentu: pěti lidem z 15členné rady v květnu končí mandát. ČSSD a ANO se zatím neshodly na kandidátech, které tam vyšlou.