Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan se na parlamentní půdě vyslovil pro navyšování koncesionářského poplatku v závislosti na inflaci. „Pokud nedospějeme k tomu, že budeme mít legislativně ošetřenu indexaci koncesionářských poplatků, budeme stále v rukou parlamentu,“ předeslal Duhan na středečním semináři, který se věnoval hlavně modelu volby rad veřejnoprávních médií. Navyšování poplatku za veřejnoprávní média je podle šéfa rozhlasu „esencí nezávislosti veřejnoprávních médií“. „Indexace [koncesionářských poplatků] je ta správná a jediná možná cesta,“ dodal.
Podstata indexace koncesionářského poplatku spočívá v jeho navyšování z roku na rok v případech, že inflace přesáhne určitou míru – v minulosti se hovořilo o 3 či 5 %. Momentálně žádná uvažovaná hranice známa není, ani Duhan nemluvil v odpovědi pro Médiář o konkrétní výši.
S indexací souhlasí generální ředitel České televize Petr Dvořák. Médiáři potvrdil, že i on by byl pro. „Určitě, je to jedna z variant. Otázka je, nakolik se k tomu najde politická vůle,“ je si vědom.
Poslední zvýšení před sedmi lety
Poplatky za Český rozhlas a Českou televizi se v Česku platí měsíčně. Posledních sedm let se nenavyšovaly, od ledna 2008 se za rozhlas platí 45 Kč (předtím to bylo 37 Kč), za televizi 135 Kč (předtím 120 Kč). Zastánci indexace argumentují nejčastěji tím, že vlivem inflace každoročně rostou ceny energií a další náklady veřejnoprávních institucí, zatímco povinné platby koncesionářů se adekvátně nenavyšují.
Téma indexace vnesl do dnešní diskuse Roman Prorok, někdejší moderátor České televize, později mluvčí vlády Jana Fischera či také neúspěšný kandidát na místo v Radě České televize. „Trochu se bojíme mluvit o indexaci koncesionářských poplatků. Nezávislost se odvíjí také od ekonomiky,“ podotkl.